Om Trädgårdsakademin

Sedan 2003 när Trädgårdsakademin startade, har vi haft mer än 3 000 elever på våra kurser – vår metod för distansutbildning har med tiden blivit ett begrepp. Och eftersom vi erbjuder flera olika kurser och utbildningar, har vi fått se flera av våra elever återkomma år efter år, för att bredda sin kunskap och för att bli ännu mer inspirerade.

Vår affärsidé är att erbjuda trädgårdsutbildning på distans. Vi riktar oss både till dig som är eller vill bli yrkesverksam, och till dig som vill lära mer för eget bruk. Du väljer själv tid och rum för dina studier, liksom också vilken nivå du vill börja på. Våra utbildningar har flexibel start, fri studietakt och individuell undervisning.

Väljer du att läsa en yrkeshögskoleutbildning hos oss följer du den utbildningsstart och studietakt som anges i utbildningsplanen. Utbildningsplanen är framtagen av representanter från branschen och godkänd av yrkeshögskolemyndigheten.

Auktoriserat utbildningsföretag

Trädgårdsakademin är ett auktoriserat utbildningsföretag med utbildningar som leder till diplom, yrkesbevis och yrkeshögskoleexamen.

Trädgårdsakademin är medlemmar i Almega Utbildningsföretagen, och har ett kvalitetssystem vilket har undergått granskning och befunnits vara i överensstämmelse med organisationens krav på kvalitet. Se certifikat »

Personal och lärare

Desirée Olsson Öberg
Utbildningssamordnare
desiree@trga.se
Intervju med Desirée »

Lina Eliasson
Lärare
Diplomerad trädgårdsarkitekt
lina@trga.se
Intervju med Lina »

Matilda Hallgren
Lärare
Biolog och Trädgårdsingenjör med designinriktning
matilda@trga.se
Intervju med Matilda »
Videointervju med Matilda »

Elisabeth Lindman
Lärare
Diplomerad trädgårdsarkitekt
elisabeth.lindman@trga.se
Intervju med Elisabeth »

Lydia Jeppsson
Koordinator
Trädgårdsarkitekt
info@trga.se
Intervju med Lydia »

Inger Palmstierna
Lärare
Hortonom
inger@trga.se
Intervju med Inger »

Robert Simonis
Lärare
Trädgårdsingenjör med designinriktning
robert@trga.se
Intervju med Robert »
Videointervju med Robert »

Lena Truelsen
Lärare
Trädgårdsingenjör
lena.truelsen@gmail.com
Intervju med Lena »

Ann-Sophie Andersson
Lärare
Trädgårdsmästare
annsofie@trga.se
Intervju med Ann-Sophie »

Eva Uppsäll
Lärare
Biolog och trädgårdsdesigner
eva@greenerystudio.se
Intervju med Eva »

Jenny Wikström
Textgranskare
Intervju med Jenny »

Pia Hedenblad
Lärare
Diplomerad trädgårdsarkitekt
Intervju med Pia »

Samarbetspartners